Epopeja narodowa czy opowieść o ludziach pełnych pasji i emocji?

Polskie dziedzictwo kulturowe jest niezwykle bogate, także w kwestii literatury. Znajomość kanonu lektur wpisana jest w edukację każdego młodego człowieka. Niestety, nie zawsze uczeń szkoły podstawowej czy średniej jest zainteresowany opowieścią sprzed kilku wieków. Warto zatem spojrzeć nieco inaczej na szkolne lektury. Przykładem może być książka “Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza. To historia pełna emocjonujących zwrotów akcji i wyrazistych bohaterów. 

Emocje aż kipią… 

Pełna emocji jest chociażby historia miłosna Jacka Soplicy i Ewy Horeszkówny. On, to pełen werwy ubogi szlachcic, ona zaś to  córka magnata Stolnika Horeszki. Pomiędzy młodymi rodzi się uczucie, jednak na jego drodze staje ojciec dziewczyny. Schemat ten po dziś dzień wykorzystują scenarzyści i pisarze. Zmienia się jedynie sceneria, okoliczności i czasy, w których żyją bohaterowie. Jacek i Ewa nigdy nie zaznają szczęścia, mężczyzna do końca życia będzie zmagał się z konsekwencjami czynu dokonanymi pod wpływem rozpaczliwego uczucia do córki Stolnika. Emocje, młodzieńcza miłość, zakazy i zbrodnia, która zmienia wszystko.  Właśnie dlatego warto sięgnąć po książkę “Pan Tadeusz”. 

Kobiecość niejedno ma imię…

W książce “Pan Tadeusz” Mickiewicz stworzył wielowymiarowe, ciekawe postacie. Jedną z nich jest Telimena, kobieta w średnim wieku szukająca męża. Nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Jest zasadnicza, pewna siebie, odważna i przede wszystkim świadoma swojej kobiecości. Skromniutka i pokorna Zosia wypada na jej tle dość blado. Telimena wyprzedza swoją epokę i jest kwintesencją dojrzałej, świadomej kobiecości, Warto, czytając lekturę, przyjrzeć się uważniej tej niezwykle ciekawej postaci. 

“Pan Tadeusz” to nie tylko książka o czasach minionych, zajazdach i szlacheckich obyczajach. To opowieść o ludziach, którzy tak samo jak my zmagali się zarówno z przeciwnościami losu, jak i przeżywali radosne chwile. To bohaterowie barwni, z krwi i kości żyjący w niezwykłych czasach. A wszystko to Mickiewicz ukazał na tle ukochanego, pięknego nadniemeńskiego krajobrazu.